• Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 2024

• 13.04.2024 10:00
      • Wiosną 1940 r. sowiecka policja polityczna - NKWD - wymordowała blisko 22 tys. obywateli II RP. Wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych - oficerów i policjantów - z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez Związek Sowiecki wschodniej części Polski.
        Oficerów z Kozielska rozstrzelano w Katyniu, jeńców ze Starobielska - w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa - w Kalininie. Egzekucje przeprowadzono również w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu. Władze ZSRS postanowiły zgładzić tysiące bezbronnych Polaków, ponieważ nie ulegli oni prowadzonej wobec nich propagandzie i pozostali patriotami
      • W 2007 roku Sejm RP na 13 kwietnia ustanowił Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym tygodniu dzieci naszej Szkoły przynosiły prace dla uczczenia pamięci pomordowanych.